Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /www/k/z/u59495/public_html/vendor/nette/nette.min.php on line 9
Kúpno-predajná Zmluva na Auto | Vzor Zadarmo | Kúpna zmluva auto

Aktualizované znenie zmluvy

Kúpno-predajná zmluva na auto v zmysle zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník

vytvorte si vlastnú kúpno-predajnú zmluvu na auto jednoducho a rýchlo

Hodnotenie:
/ 5
Vaše hodnotenie: / 5

Kúpna zmluva auto

Auto (motorové vozidlo) býva pomerne často predmetom kúpnej zmluvy. Auto je spôsobilým predmetom právnych vzťahov a v každej kúpnej zmluve musí byť riadne špecifikované, aby ho nebolo možné zameniť s iným autom (motorovým vozidlom). Najspoľahlivejším identifikátorom auta v kúpnej zmluve je VIN číslo.

VIN (Vehicle identification number – Identifikačné číslo vozidla) je mezinárodne jednoznačný identifikátor motorových vozidiel. Tento identifikátor je obyčajne vyrazený na štítku trvalo pripevnenom ku karosérii vozidla alebo vyrazený do karosérie samotnej. Razenie VIN sa obvykle vykonáva predformátovanými raznicami až po lakovaní karosérie. VIN býva umiestené väčšinou na ťažko dostupnom miestne. V prípade moderných áut je často vyrazené na niekoľkých miestach. Číslo pozostáva z 17 písmen s číslicami.

Kúpna zmluva na auto by teda mala obsahovať VIN. Pokiaľ by sa VIN do kúpnej zmluvy na auto neuviedlo, nemá to vplyv na platnosť zmluvy, avšak môže vzniknúť pochybnosť, či predmetom kúpnej zmluvy bolo auto, o ktorom to účastník zmluvy dodatočné tvrdí.

Ďalšími identifikátormi auta v kúpnej zmluve je rok výroby, ŠPZ (štátna poznávacia značka) - evidenčné číslo vozidla, druh vozidla, typ, ale aj farba, stav tachometra a iné. Čím viac identifikátorov sa v kúpnej zmluve na auto uvedie, tým lepšie.

Kúpnu zmluvu na auto nie je podľa zákona potrebné uzatvárať v písomnej forme, avšak v záujme zachovania právnej istoty odporúčame každú kúpnu zmluvu na auto uzatvárať v písomnej forme. V prípadne súdneho sporu by sa veľmi ťažko preukazovalo, že došlo k uzatvoreniu kúpnej zmluvy na auto v ústnej forme. Kúpna zmluva na auto slúži aj ako dôkazný prostriedok.